Ostatní média

Přečetli jsme za vás

Lidové noviny: Porsche tankuje e-benzin

21. září 2021

Spalovací auta ještě nejsou na odpis. Přední německá automobilka vyšle příští rok na závodní okruh vůz poháněný syntetickým palivem. Jiné firmy zas testují tankování čpavku.

Planes.cz: Letadla na baterky na baterky

19. září 2021

Letectví se v podstatě od svého zrodu točí okolo spalování ropných produktů. Protože bylo shledáno, že přechod na udržitelná paliva není na cestě k dekarbonizovanému světu dost radikální, priorita se přesunuje od udržitelného paliva k letadlům s elektrickým pohonem.

Auto.cz: Porsche začalo stavět továrnu na revoluční bezemisní paliva

14. září 2021

Společnost Porsche oficiálně odstartovala výstavbu svého závodu na syntetická paliva, který buduje společně s německou technologickou společností Siemens v jihoamerickém Chile. První várka uhlíkově nezávadného syntetického paliva se přitom očekává již v průběhu roku 2022.

Magazín PLUS+: Chystá se enormní zdražení benzínu

9. září 2021

Německo chce přinutit své řidiče, aby si kupovali elektromobily. Tamní vláda toho chce docílit zavedením daně na oxid uhelnatý, což by mělo způsobit i extrémní zdražení pohonných hmot. Podle odborníků není vyloučeno, že by něco podobného mohlo brzy potkat i české řidiče.

Svět motorů: Mnohorychlostně

24. srpna 2021

V Česku se povinné nabízení paliv s vyšším obsahem biosložek zadrhlo, v Evropě na to ale mezitím přistoupila více než polovina členských zemí Unie. Máme se při tankování v zahraničí bát?

Lidové noviny: Dnešní svět zatím bez ropy žít neumí

12. srpna 2021

Konec spalovacích motorů v nákladní dopravě, v zemědělství či v armádě je zatím ještě hodně daleko, říká guru českých petrolejářů Václav Loula. „Skutečně smysluplným palivem budoucnosti se zatím jeví vodíka auta, autobusy i letadla na vodík.“

FinTag.cz: Nafta a benzin tu s námi budou ještě dlouho, říká Václav Loula

30. června 2021

Nafta a benzin tu s námi budou ještě dlouho, i když budou obsahovat podstatně více biosložky. Říká to v rozhovoru pro FinTag.cz Václav Loula, vedoucí pracovní komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

MF Dnes: Ještě zelenější benzin

2. června 2021

Doprava patří k největším zdrojům znečištění. Evropa proto hledá cesty, jak tuhle zátěž snížit. Vedle směřování k elektromobilitě mají více zezelenat také konvenční paliva.

Autoforum.cz: Další velikán světa aut si troufl říci smutnou pravdu o elektrických autech

31. května 2021

Je zjevné, že jakési autocenzury na tomto poli ubývá. Nejméně tři velikáni automobilového světa už se nebojí veřejně mluvit o tom, že elektromobily nechtěli ani oni, ani většina zákazníků, ani příroda.

Svět motorů: Biopalivo lepší než nafta sama

25. května 2021

Povinnou příměs biosložek v motorové naftě obvykle vnímáme jako nutné zlo. Přitom existují paliva z obnovitelných zdrojů s vlastnostmi dokonce lepšími než motorová nafta.

Petrol.cz: Standardních čerpaček je v Česku nejvíce v historii

24. května 2021

V posledních letech v Česku každoročně přibývalo veřejných čerpacích stanic, tedy těch dostupných běžnému řidiči. Aktuální údaje Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ale ukazují, že jejich počet poprvé po třinácti letech klesl. Fakticky se ale jedná pouze o zpřesnění evidence, přičemž standardních čerpacích stanic s prodejem hlavně nafty a benzínu opět přibylo a je jich nejvíce v historii.

Svět motorů: Už to odtikává

30. dubna 2021

U čerpacích stanic v Česku se palivo E10 zatím příliš nevyskytuje. Jenže jen dočasně, ve větší míře by se mělo začít objevovat už příští rok. Co od benzinu s vyšším obsahem biosložek očekávat?

Autoforum.cz: Šéf technologického gigantu sepsul Evropskou Unii

24. dubna 2021

Šéf technologického gigantu sepsul EU kvůli tlaku na rozmach elektromobilů, argumentuje logicky. Šéf Bosche otevřeně říká, že EU je krátkozraká a fixovaná na jediné řešení.

Petrol.cz: První ropa ze západu přitekla do České republiky již před čtvrtstoletím

25. března 2021

Před 25 lety byl na centrálním tankovišti ropy slavnostně uveden do provozu ropovod IKL, který tankoviště v Nelahozevsi propojil se západoevropskou ropovodní sítí. Po třech desetiletích, kdy se ropa do České republiky přepravovala výhradně ropovodem Družba z bývalého Sovětského svazu, dnešní Ruské federace, tak získala Česká republika alternativní trasu.

Zdopravy.cz: Omezené cestování? Spotřeba pohonných hmot loni klesla jen o 6 %

15. března 2021

Pandemie koronaviru loni nepřinesla i přes řadu zákazů pro pohyb osob zásadní pokles spotřeby pohonných hmot. Vyplývá to z finálních statistik, které zveřejnila Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Petrol.cz: Spousta nezodpovězených otázek

10. března 2021

Existuje rozšířený názor, že pro splnění cílů Evropské unie v oblasti klimatu musí být téměř veškerá lehká silniční doprava elektrifikována a s ní mnoho dalších dopravních odvětví. Proti tomu roste přesvědčení, že taková elektrifikace bude celospolečensky náročná a že existují i jiné alternativy pro zabezpečení nízkouhlíkového energetického řetězce pro dopravu.

LN: Na českém trhu se objevil nový typ benzinu. V čem je jiný a kde se dá koupit?

9. února 2021

Po mnoha letech diskusí a dohadů přišel na trh českých čerpaček benzin s vyšším podílem biosložky označovaný jako E10. V tichosti bez jakékoliv prezentace nebo vysvětlení ho ve své síti Benzina – Orlen začal od ledna prodávat koncern Unipetrol.

Svět motorů: Přijdou lepší časy?

20. ledna 2021

Šampionát formule E existuje od sezony 2014 a jeho zastánci o něm hovoří jako o budoucnosti motorsportu. Projekt se ale nikdy nedostal ze stínu elektromobility, a to navzdory tomu, že angažoval řadu bývalých pilotů F1 i jiných jezdeckých hvězd.

Zajímavé odkazy

PETROLmedia

Provozovatel serveru PETROL.cz a vydavatel časopisu PETROLmagazín -společnost PETROLmedia poskytuje od roku 2000 komplexní informační servis a oslovuje celé spektrum profesionálů a odborníků z oboru pohonných hmot, čerpacích stanic a petrochemie, ale i širokou laickouveřejnost, která se otuto problematiku zajímá.

Petroleum.cz

Výrobky z ropy potkáváme na každém kroku, využíváme je téměř každý den a život bez nich si snad ani nedovedeme představit. Jak se ale ropa ze země dobývá, kde a jak se nachází, jak se přepravuje a skladuje? Co je vlastně rafinérie a co se v ní děje, abychom získali benzín, petrolej nebo asfalt a jaké vlastnosti mají pohonné hmoty, mazací oleje? Co je to petrochemie a jak s ropou souvisí dnešní chemický průmysl?

Paliva

Časopis je vydáván čtvrtletně pouze elektronickou formou, která v dnešní době zaručuje širokou a rychlou dostupnost pro odbornou veřejnost. Je otevřen nejen výzkumným pracovníkům, ale i technikům pracujícím v palivářských závodech, rafineriích, elektrárnách, plynárnách a firmách zabývajících se chemickým a energetickým využitím jak fosilních, tak i alternativních paliv. Snahou a cílem vydávání časopisu je efektivně propojit v oblasti odborných informací výzkumné palivářské organizace se sférou uživatelů výsledků výzkumu, tedy firmami orientovanými na tuto problematiku.