Budoucnost elektromobility optikou ČAPPO

5. 6. 2017 / ZPRÁVY ČAPPO / Autor: Ing. Václav Loula

Elektromobilita bude v rámci trendu čisté mobility v dopravě určitě jednou z alternativ . Přistupují k ní automobilové koncerny , které plánují vyřešit dosavadní emisní problémy u

spalovacích motorů a fosilních paliv. Je potřeba zdůraznit,že ale zatím nezastavili výrobu spalovacích motorů . I přes deklarovanou podporu v rámci státních politik v dopravě , ekologii ,různých dańových výhodách to bude cesta složitá a časově náročná.

Zatím stále platí vysoká obliba benzinových či diselových atomobilů, nízké ceny automobilů , i pohonných hmot ,velmi kvalitní infrastuktura čerpacích stanic, servisů a rostoucí spotřeba právě pohonných hmot.

Zatím lze očekávat ,že při uvažovaných podporách bude docházet k pomalé obměně především u vozového parku státní správy , České pošty , městské policie ,sociálních služeb . městské dopravy , které mají stabilní a uzavřené dopravní ,logistické systémy. I zde ale mají na výběr mezi CNG nebo elektromobilitou.

U elektromobility v širších souvislostech je potřeba připomenout co je zdrojem pro výrobu el. energie k pohonu. Pokud je to fosilní uhlí nebo jiný neobnovitelný zdroj je otázka snížení emisí v celém komplexu elektomobility hodně diskutabilní .

Je zde ještě mnoho dalších otevřených otázek jako obchodování s touto komoditou na čerpacích stanících, budování rychlodobíjech stanic , zdanění elektřiny k pohonu atd , finální parametry elektromobilu , komfort a jeho cena v konkurenci se standardním automobilem se spalovacím motorem a motivace zákazníků k obměně vozidel.

Očekáváme , že podíl elektomobility v dopravě v ČR by mohl v letech 2030-2035 dosáhnout 8 až 10%. V tomto období bude ještě na trhu i CNG a vodík . I v tomto období ale bude ještě dominance pohonných hmot s podílem 75%.

NAPIŠTE NÁM

Opište prosím následující bezpečnostní kód do pole pod kódem:

© 2019 ČAPPO - Všechna práva vyhrazena.  |  Stará verze stránek  |  Redakční systém i-servis.cz