Radio Zet: Loula o poruše ropovodu Družba. Nešlo o sabotáž. Česko je na tom s ropou slušně i bez moře

Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek. Podle prvotního ohledání škody, které provedl polský provozovatel ropovodů PERN, se nejedná o sabotáž. To potvrdil ve vysílání Rádia ZET i Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. „Zřejmě v některém místě, kde se spojují jednotlivá potrubí došlo k poruše a ropa si našla cestu půdou ven,“ vysvětlil Loula.   

Taková situace se většinou řeší tak, že se určitý úsek potrubí odřízne, v místě se musí odčerpat ropa a následuje výměna potrubí, vysvětluje Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu  a obchodu.  Podle Václava Louly to profesionální týmy na ropovodech umí poměrně rychle odstranit. Jedná se o 10 až 14 dnů. Ropa proudí, ale klesnul tlak, takže se čerpá méně, řekl Václav Loula k havárii na ropovodu Družba.   

Polsko i Německo má přístup k moři a má mořské terminály. Jak Polsko v Gdaňsku, tak Německo v severní oblasti. Německo je tak připraveno zřejmě získat ropu, aby tuto surovinu doplnili na standardní objemy zpracování v tomto měsíci, takže zatím nepociťujeme žádný kvantitativní problém, vysvětlil Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.   

Existuje rozdíl mezi ruskou a jinou ropou? Na to a mnoho dalšího odpovídal Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu v rozhovoru Rádia Zet s moderátorkou Romanou Navarovou. Celý rozhovor si poslechněte zde:   

https://talk.youradio.cz/porady/zpravy-radia-z/loula-o-poruse-ropovodu-druzba-neslo-o-sabotaz-cesko-je-na-tom-s-ropou-slusne-i-bez-more

Datum: 13. října 2022

Autor: Ing. Václav Loula

Zdroj: Radio Zet