Aktuálně.cz: Sporná tabulka. Pumpy povinně zveřejňují srovnání paliv, motorista v údajích tápe

Čerpací stanice, které prodávají vedle benzinu a nafty ještě další alternativní paliva, tedy LPG, CNG či je na jejich ploše v provozu dobíjecí stanice pro elektromobily, musí od víkendu povinně vylepovat tabulku, která srovnává náklady na ujetý kilometr v jednotlivých automobilových kategoriích. Její smysluplnost je ale sporná.

V sobotu 15. října se na části čerpacích stanic v Česku objevila nová tabulka, kterou provozovatelé obvykle vylepili vedle vstupních dveří nebo na stojany s nabídkou doplňkového zboží. Běžný motorista ji zřejmě přehlédne. Přitom právě pro něj by měla být určená. V tabulce se informuje o srovnání nákladů na ujetých sto kilometrů u vozů různých kategorií a podle paliva, které využívají. Aktuálně seznam zahrnuje pohon na benzin, naftu, CNG, LPG i elektřinu. Povinnost mít tuto tabulku vytištěnou platí jen pro stanice, které vedle prodeje benzinu a nafty nabízejí právě minimálně jedno z těchto alternativních paliv, kterých je v Česku asi tisíc.

Už v sobotu redakce Aktuálně.cz několik takových stanic objela, aby zjistila, jestli provozovatelé stanic o tabulce ví. Na pumpách od známých značek tabulka visela, ať už šlo o kladenskou OMV, kde je možné čerpat LPG, nebo MOL na Evropské na Praze 6, kde je umístěná dobíječka pro elektrovozy, či stanici Benzina v pražských Modřanech, kam jezdí i majitelé aut na LPG či CNG.  Malé pumpy ale o této povinnosti mnohdy nevědí. "To je nějaká blbost, vůbec jsem neslyšela o tom, že bychom tu měli mít něco takového vylepené," říká majitelka kladenské pumpy Tony Oil, která nabízí také LPG.

Že některé malé čerpačky možná nejsou dostatečně informované, přiznává i Václav Loula, tiskový mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. "Naši členové o tom věděli dopředu, ale je pravda, že mi už v sobotu volali majitelé pump, které v asociaci nejsou, a museli jsme jim vysvětlovat, co přesně mají udělat," dodává.

Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů ale podotýká, že své členy informovali s dvouměsíčním předstihem. "A dále nečlenské čerpací stanice, kterých je asi 800, byly informovány mailem, nicméně asi třicet se jich vrátilo jako nedoručitelné," říká.

Vylepenou tabulku bude kontrolovat Česká obchodní inspekce, která na čerpacích stanicích kontroluje i ostatní povinnosti, například kvalitu prodávaných pohonných hmot. "Za její absenci hrozí provozovateli pokuta až deset tisíc korun. Nevím jistě, zda už kontroloři byli na některých stanicích teď o víkendu, ale už jsme je informovali, aby ověřovali, zda u nich vytištěná tabulka nechybí," dodává Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

Když je motoristům vysvětleno, co by se z tabulky měli dozvědět, komentují ji s despektem. "Neumím se v tom vůbec vyznat, jaký model se přesně srovnává? Když mám naftovou Octavii, jaký je k ní ekvivalentní elektromobil?" ptá se jeden z nich, kterého redakce oslovila. Také obsluha pump se nad smysluplností tabulky pozastavuje. "Vždyť se to bude aktualizovat jenom dvakrát do roka, ceny paliv jsou neaktuální. A navíc cena za elektřinu neodpovídá už teď," dodávají, ale pouze mimo záznam.

Čerpací stanice, které prodávají vedle benzinu a nafty ještě další alternativní paliva, tedy LPG, CNG či je na jejich ploše v provozu dobíjecí stanice pro elektromobily, musí od víkendu povinně vylepovat tabulku, která srovnává náklady na ujetý kilometr v jednotlivých automobilových kategoriích. Její smysluplnost je ale sporná.

Pokračování článku naleznete zde na webu aktuálně.cz.

Datum: 18. října 2022

Autor: Eva Srpová, Ing. Václav Loula

Zdroj: Aktuálně.cz