Přínosy prémiových paliv

14. 6. 2017 / ZPRÁVY ČAPPO / Autor: Ing. Václav Loula

Současné trendy ve vývoji automobilových motorů, charakterizované cílem maximalizovat výkon, snižovat spotřebu, snižovat emise a dnes elektronické systémy palivových soustav také vyžadují dokonalou péči o motor a palivovou soustavu. To se pak nutně promítá do požadavků na kvalitu a užitné vlastnosti paliv. Zlepšování kvality paliv technologickou cestou v rafineriích má omezené možnosti navíc je povinnost přimíchávat biosložky, které mají nižší výhřevnost tedy nižší energetickou hodnotu nejsou zcela ideální pro některé vlastnosti paliv. Proto paliváři tedy i řada členských firem naší asociace nabízejí trhu nadstandardně aditivovaná paliva s obchodním, marketingovým označením „prémiová“. Jednotlivé firmy pak přiřadí k uvedenému prémiovému paliva chráněný obchodní název a reklamními kampaněmi , odbornými testy ,články vysvětlují benefity a ekonomické přínosy pro zákazníky i motory .

Pod pojmem prémiová paliva máme na mysli pohonné hmoty ,které zákazníkům přináší určitou přidanou hodnotu díky přídavku speciálních chemických látek – aditiv. Ta svým složením zlepšují parametry paliva nad rámec platných technických norem pro jednotlivé druhy pohonných hmot .

Benzinové i naftové prémiové druhy díky čistícím složkám aditiva odstraňují karbonové úsady a následně udržují v čistotě ventily, vstřikovače a spalovací prostor ). Další zbraní prémiových paliv bývá vyšší oktanové číslo (u benzinů) nebo cetanové číslo (u nafty). Součástí nových formulací jsou dnes speciální mazací přísady ,které výrazně snižují třecí ztráty . Tento mazací efekt zvyšuje výkon a v kombinaci s vysokým oktanovým u motorové nafty číslem(u benzinů) nebo cetanovým číslem (u nafty) snižuje spotřebu. Mezi prémiový parametr pak se řadí i výrazně lepší nízkoteplotní vlastnosti motorové nafty v parametru filtrovatelnosti v zimně a to v pásmu minus 25 až minus 35 °C. U prémiových druhů bývá posílena i ochrana proti rezivění a chrání celý palivový systém.

NAPIŠTE NÁM

Opište prosím následující bezpečnostní kód do pole pod kódem:

© 2019 ČAPPO - Všechna práva vyhrazena.  |  Stará verze stránek  |  Redakční systém i-servis.cz